D190516 Hatton vs Sand Rock 2

Hatton's Ashley Berryman is a first-team All-State selection in Class 2A. [MATT MCKEAN/FOR THE DECATUR DAILY]

CLASS 7A

FIRST TEAM

P: Alea Johnson, Fairhope, Fr.

P: Annabelle Widra, Spain Park, So.

P: Emmah Rolfe, Bob Jones, Fr.

P: Molly Cobb, Hewitt-Trussville, Sr.

C: Emma Kropp, Fairhope, Sr.

INF: Emma Jarrett, Bob Jones, Sr.

INF: Lauren Haskins, Thompson, Sr.

INF: Alicia Anderson, Huntsville, Sr.

INF: TJ Webster, Sparkman, Sr.

OF: Maddie Majors, Spain Park, Sr.

OF: Kindall Deramus, Thompson, Sr.

OF: Ty Wilson, Prattville, Sr.

UT: Lauren Lindsey, Baker, Jr.

UT: Jordan Moore, Hoover, Jr.

DH: Kamryn Warman, Sparkman, Jr.

DH: Hannah Borden, Hewitt-Trussville, Sr.

SECOND TEAM

P: Eleanor DeBlock, Thompson, So.

P: Kaitlyn Hughes, Hewitt-Trussville, Jr.

P: Desalynn Nesbitt, Central-Phenix City, Jr.

P: Lily Calvert, Sparkman, Sr.

C: Tia Coleman, Theodore, Sr.

INF: Kennedy Foote, Thompson, Jr.

INF: Scooter Everett, Mary Montgomery, Jr.

INF: Crystal Maze, Hewitt-Trussville, So.

INF: Abi Brown, Oak Mountain, Jr.

OF: Madisyn Filz, Sparkman, Sr.

OF: Alex Davis, Huntsville, Sr.

OF: Bella Wiggins, Fairhope, So.

UT: Caitlin McRee, Baker, Sr.

UT: Aubrie Lisenby, Bob Jones, So.

DH: Kaelyn Campbell, Prattville, Jr.

DH: Jaye Ellen Davis, Auburn, Sr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Emily Simon, James Clemens, Fr.; Katie Simon, James Clemens, Fr.

Catcher: Gracie Pittman, Prattville, Jr.; Jill Robinson, Baker, Jr.

Infield: Mykael Ledet, Sparkman, Jr.; Madison Plunkett, Thompson, Sr.; Kenleigh Cahalan, Hewitt-Trussville, 8th; Taylor Harrington, Spain Park, Jr.

Outfield: Mikayla Touhey, Thompson, Sr.; Airyonna Weaver, Mary Montgomery, So.

Utility: Lila Young, James Clemens, Sr.; Bailey Murphy, Baker, Sr.

Designated hitter: Kyleigh McHargue, Central-Phenix City, Jr.; Caroline Wooley, Spain Park, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Hannah Borden, Hewitt-Trussville

PITCHER OF THE YEAR: Alea Johnson, Fairhope

HITTER OF THE YEAR: Hannah Borden, Hewitt-Trussville

COACH OF THE YEAR: Taylor Burt, Hewitt-Trussville

CLASS 6A

FIRST TEAM

P: Ainsley Lambert, Spanish Fort, So.

P: Jaala Torrence, Northview, Jr.

P: Karsen Pierce, Daphne, Jr.

P: Kaylee Hawkins, Buckhorn, Jr.

C: Sarah Howell, Oxford, Jr.

INF: Camryn McLemore, Saraland, Sr.

INF: Bailey Cox, Baldwin County, Jr.

INF: Carlee McCondichie, Gardendale, Sr.

INF: K.J. Braswell, Northview, Jr.

OF: Morgan Nowakowski, Buckhorn, So.

OF: Kylie Winton, Hartselle, Sr.

OF: Abbie Waters, Gardendale, Jr.

UT: Sarah Beth Brake, Gardendale, So.

UT: Yoly Paredes, Pelham, Sr.

DH: Brooke Burback, Chelsea, Jr.

DH: Brianna Short, Brookwood, So.

SECOND TEAM

P: Emily Butts, Pell City, Sr.

P: Kamryn Murdock, Brookwood, Sr.

P: McKenzie Newcomb, Hazel Green, So.

P: Kaitlyn Clark, Gardendale, Sr.

C: Emily Cowart, Hartselle, Sr.

INF: Madelyn Stonecipher, Muscle Shoals, Jr.

INF: Kaitlyn Smithey, Buckhorn, So.

INF: Kalli Cartee, Hartselle, Sr.

INF: Maddie Cartron, Hazel Green, Jr.

OF: Ava Worthy, Baldwin County, Sr.

OF: Felicity Frame, Brookwood, Jr.

OF: Collier Peaden, Northview, So.

UT: Olivia Coaker, Gulf Shores, Sr.

UT: Olivia Wilborn, Decatur, Jr.

DH: Torie White, Helena, Jr.

DH: Jakaria Byrd, Homewood, So.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Catherine Crabb, Hazel Green, Sr.; Alivia Wilken, Buckhorn, Jr.

Catcher: Alex Stansell, Cullman, Sr.; Hannah Weishaar, Spanish Fort, Fr.

Infield: Hunter Dunn, Homewood, Fr.; Kelsey McPeters, Hazel Green, Jr.; Meaghan Marfice, Calera, Sr.; Kahalley Brooks, Baldwin County, Sr.

Outfield: Jaida Choice, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Mackenzie Brasher, Gulf Shores, Sr.

Utility: Laura Harbin, Buckhorn, Jr.; Rayleigh Thagard, Northview, So.

Designated hitter: Gracie Vanderford, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.; Gracie Green, Athens, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Carlee McCondichie, Gardendale

PITCHER OF THE YEAR: Ainsley Lambert, Spanish Fort

HITTER OF THE YEAR: Sarah Howell, Oxford

COACH OF THE YEAR: Anthony Cox, Baldwin County

CLASS 5A

FIRST TEAM

P: Stephanie Schoonover, Rehobeth, Jr.

P: Sydney Hall, Ardmore, Jr.

P: Maggie Phillips, Alexandria, Sr.

P: Abby Swaney, Springville, Sr.

C: Madisen Adams, Brewer, Sr.

INF: Mackenzie Bayer, Marbury, Sr.

INF: Peri Clark, Shelby County, Jr.

INF: Savannah Woodard, Hayden, Sr.

INF: Bella Landrum, Satsuma, Jr.

OF: Kaylyn Dunn, Guntersville, Sr.

OF: Chloe Baynes, Tallassee, Fr.

OF: Sydney Pybus, Rehobeth, Sr.

UT: Lindsey Richardson, Moody, Jr.

UT: Macey Ogle, John Carroll, Fr.

DH: Kaylee Brown, Southside-Gadsden, Jr.

DH: Lindsey Smith, Hayden, So.

SECOND TEAM

P: Megan Warhurst, Russellville, Sr.

P: Miah Simmons, Hayden, 8th.

P: Madison Maze, Mortimer Jordan, Jr.

P: Rycca Hinton, Faith Academy, So.

C: Makalyn Kyser, Springville, Fr.

INF: Makayla Brown, West Point, Sr.

INF: Katelyn Belding, Hayden, Jr.

INF: Hailey Hill, Sardis, Jr.

INF: Belle Haynes, Tallassee, Fr.

OF: Hannah Lollar, Satsuma, Sr.

OF: Danilyn Moore, Mortimer Jordan, Jr.

OF: Lexie Bennett, Scottsboro, Fr.

UT: Desiree Denmark, Citronelle, Fr.

UT: Romona McLeod, Brewbaker Tech, So.

DH: Taylor Rutledge, Boaz, Jr.

DH: Blake Gibson, Rehobeth, Sr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Olivia Crouch, East Limestone, Jr.; Lanie Dreyer, Alexandria, Jr.

Catcher: Taylor Wheat, Briarwood, Sr.; Lauren Higginbotham, Corner, Jr.

Infield: Maggie West, Shelby County, Jr.; Brantly Bonds, Corner, Sr.; Alyssa Barnes, John Carroll, Sr.;Lilly Crowe, Moody, Jr.

Outfield: Nataley Whitner, Shelby County, Jr.; Sydney Sizemore, Satsuma, Jr.

Utility: L.B. Smith, Ardmore, Jr.; Jordan Walters, Tallassee, Jr.

Designated hitter: Gabby Stagner, Faith Academy, So.; Lexi Love, Tallassee, So.

PLAYER OF THE YEAR: Savannah Woodard, Hayden

PITCHER OF THE YEAR: Stephanie Schoonover, Rehobeth

HITTER OF THE YEAR: Lindsey Smith, Hayden

COACH OF THE YEAR: Jeri Beck, John Carroll

CLASS 4A

FIRST TEAM

P: Taylor Cassidy, LAMP, Sr.

P: Haley Pittman, Alabama Christian, Jr.

P: Hannah Price, Rogers, Fr.

P: Josie Thompson, North Jackson, Sr.

C: Reagan Walter, Priceville, So.

INF: Johnna Staggs, Wilson, Jr.

INF: Bailey Swann, Good Hope, Sr.

INF: Rachel Baker, Madison Academy, Sr.

INF: Haven Kirby, Elkmont, Jr.

OF: Emma Hyche, Cordova, Sr.

OF: Destinee Hargrove, Priceville, Sr.

OF: Joanna Marshall, Dale County, Fr.

UT: Kaylyn Dismukes, Holtville, Sr.

UT: Emma Jones, White Plains, Jr.

DH: Emma Broadfoot, Danville, Jr.

DH: Taylor Brown, Wilson, Sr.

SECOND TEAM

P: Alea Freeman, Curry, Sr.

P: Halle Payne, American Christian, Jr.

P: Callie Smith, Lincoln, Jr.

P: Blayne Godfrey, Danville, 7th.

C: Katie Jo Richardson, Curry, Jr.

INF: Skylar Tucker, Good Hope, Sr.

INF: Katherine Grill, American Christian, Jr.

INF: Caitlin Russell, LAMP, Fr.

INF: Baylee Perkins, Alabama Christian, Sr.

OF: Claire West, Madison Academy, Sr.

OF: Alayna Key, Curry, Fr.

OF: Christavia Curry, Lincoln, Sr.

UT: Sydney Chamness, Ashville, Jr.

UT: Lauren Yates, Central-Florence, Sr.

DH: Mackenzie Meadows, Madison Academy, Fr.

DH: Madison Britt, Elmore County, So.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Abby Thomas, Leeds, Jr.; Raven Clark, Cordova, Sr.

Catcher: Justice Green, Lincoln, Jr.; Raegan Clem, West Limestone, So.

Infield: Katie Ball, Fairview, Jr.; Monica Willingham, Alabama Christian, Jr.; Brooke Cooper, Holtville, Jr.; Brianna Posey, Central-Florence, Sr.

Outfield: Madison Brown, Ashford, Jr.; Karlee Liverett, Wilson, So.

Utility: Ainslie Condrey, Headland, So.; Liz Rodebaugh, Dale County, Jr.

Designated hitter: Amber Atkins, North Jackson, Sr.; Savanna Henson, Rogers, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Haley Pittman, Alabama Christian

PITCHER OF THE YEAR: Haley Pittman, Alabama Christian

HITTER OF THE YEAR: Kaylyn Dismukes, Holtville

COACH OF THE YEAR: Haley Stutts, Rogers

CLASS 3A

FIRST TEAM

P: Alanna Goble, J.B. Pennington, Sr.

P: Lily Boswell, Plainview, Jr.

P: Landyn McAnnally, Prattville Christian, So.

P: Emily Boin, Wicksburg, Sr.

C: Kathryn Fallen, Prattville Christian, Sr.

INF: BreAnna Barlow, Excel, Sr.

INF: Andrea Harbin, Winfield, Sr.

INF: Morgan White, Lauderdale County, Jr.

INF: Savannah Williams, Pleasant Valley, Sr.

OF: Kaylee Vaught, Pisgah, Sr.

OF: Kayley Kirk, Piedmont, 8th.

OF: Carlee Colbert, Providence Christian, Sr.

UT: Shea Putman, J.B. Pennington, Sr.

UT: Hannah Duncan, Pisgah, So.

DH: Caroline Clark, Colbert Heights, Sr.

DH: Crimson Wells, Plainview, Sr.

SECOND TEAM

P: Kennedy Barron, Pisgah, So.

P: Leah Patterson, Pleasant Valley, So.

P: Leigha Kirby, Pisgah, Jr.

P: Graceanne Spears, Opp, Jr.

C: Cortney Williams, Pleasant Valley, Sr.

INF: Emma Houston, Providence Christian, Jr.

INF: Madalynn Langham, Hale County, Sr.

INF: Blakley Cupp, Walter Wellborn, Jr.

INF: Carolyn Carter, Prattville Christian, Sr.

OF: Anslee Finch, Geneva, Sr.

OF: Lila Kate Wheeler, Pisgah, Fr.

OF: Lindsey Pritchett, Pleasant Valley, Sr.

UT: Kenzi Traylor, Plainview, Jr.

UT: Mattie Havas, Houston Academy, So.

DH: Briley Pitt, East Lawrence, Jr.

DH: Ashton White, Wicksburg, Fr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Cassidy Campbell, Hanceville, So.; Lauren Womack, Sylvania, 8th.

Catcher: Samantha Kelly, Oakman, Sr.; Abby Stephens, Lamar County, Sr.

Infield: Brianna Crim, Thomasville, Jr.; Alyssa Brown, Lexington, Sr.; Annie Hughes, Pisgah, Sr.

Outfield: Tiffany Rice, Dadeville, Sr.; Macie Wilson, St. James, Sr.

Utility: Lila Beth Turner, Lexington, So.; Jalia Lassiter, Flomaton, Fr.

Designated hitter: Kinsley Milender, Colbert Heights, Jr.; Savanna Ginn, New Hope, So.

PLAYER OF THE YEAR: Kaylee Vaught, Pisgah

PITCHER OF THE YEAR: Emily Boin, Wicksburg

HITTER OF THE YEAR: Crimson Wells, Plainview

COACH OF THE YEAR: Nathan Rainey, Wicksburg

CLASS 2A

FIRST TEAM

P: Savanna Wood, G.W. Long, Sr.

P: Ashley Berryman, Hatton, Jr.

P: Jadyn Foster, Sand Rock, 8th.

P: Anna Calloway, Sumiton Christian, Sr.

C: Alexis Smith, Cedar Bluff, Jr.

INF: Lila Blackburn, Red Bay, So.

INF: Emma Latham, Hatton, Sr.

INF: Abby Land, Geneva County, Jr.

INF: Brittany Rivera, Collinsville, Jr.

OF: Brylie St. Clair, Sand Rock, Sr.

OF: Allye Buttram, Fayetteville, Jr.

OF: Amber Hayes, Sumiton Christian, Sr.

UT: Libby Baker, G.W. Long, Sr.

UT: Jessica Baughan, Sumiton Christian, So.

DH: Caroline Brannon, Collinsville, So.

DH: Dallas Potter, G.W. Long, Fr.

SECOND TEAM

P: Maddy Walker, Vincent, So.

P: Cloey Lovelady, Hatton, Sr.

P: Jordyn Walker, Cedar Bluff, Fr.

P: Olivia Ergle, Tharptown, Jr.

C: AK Tyree, Sumiton Christian, Jr.

INF: Hailey Vanbrimmer, Elberta, So.

INF: Abigail Beech, Leroy, Sr.

INF: Shaylee Wieting, Tharptown, Jr.

INF: Mallory Lane, Hatton, So.

OF: Bella Studdard, Reeltown, Fr.

OF: Courtney Baine, Collinsville, Sr.

OF: Maggie Hester, Sand Rock, So.

UT: Chloe Davidson, Reeltown, Fr.

UT: Sophie Page, Washington County, So.

DH: Jayleigh Kirby, West End, Sr.

DH: Meagan Oliver, Cottage Hill, So.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Caylee Johnson, Samson, 8th; Caly Carlisle, Horseshoe Bend, So.

Catcher: Marisa West, Leroy, Fr.

Infield: Laura Leigh Wheeler, Sulligent, Fr.; Taylor Whisonant, Sumiton Christian, Jr.; Campbell Newell, Leroy, 8th.

Outfield: Edy Gavin, Cottage Hill, 8th; Carlie Brockman-Graydon, Elberta, So.

Utility: Bradyn Mitchell, Hatton, 8th; Kate Warrick, Goshen, Sr.

Designated hitter: Lexie Davis, Geneva County, Fr.; Makenna Long, G.W. Long, Fr.

PLAYER OF THE YEAR: Libby Baker, G.W. Long

PITCHER OF THE YEAR: Ashley Berryman, Hatton

HITTER OF THE YEAR: Libby Baker, G.W. Long

COACH OF THE YEAR: James Coker, Collinsville

CLASS 1A

FIRST TEAM

P: Riley Vaughn, Mars Hill Bible, Fr.

P: Crimson Chapman, Millry, Jr.

P: Emma Dempsey, Belgreen, So.

P: Lauren Hudson, Brantley, So.

C: Kassidy Wilcox, Brantley, Sr.

INF: Courtney Lunsford, Kinston, Jr.

INF: Camie Terrell, Belgreen, Sr.

INF: Payton McGinnis, Spring Garden, Sr.

INF: Erika Mitchell, Mars Hill Bible, Jr.

OF: Olivia Watkins, Holy Spirit, Fr.

OF: Emory Bush, Brantley, Jr.

OF: AJ Broome, Spring Garden, Sr.

UT: Madi Snow, Faith Christian, Sr.

UT: Caitlyn Jones, Marion County, Sr.

DH: Faith Peters, Kinston, Fr.

DH: Hannah Sims, Brantley, Sr.

SECOND TEAM

P: Sydnee Fitzgerald, Falkville, So.

P: Alyssa Faircloth, Holy Spirit, 8th.

P: Breanna Barton, Lynn, So.

P: Abbey Steward, Spring Garden, Fr.

C: Hope Gunter, Pleasant Home, Jr.

INF: Bailey Thomas, Berry, Sr.

INF: Katie Jones, Decatur Heritage, Jr.

INF: Makenzie Veal, Falkville, So.

INF: Olivia Jones, Brantley, Sr.

OF: Madison Norris, Marion County, Sr.

OF: Madison Smith, Skyline, Sr.

OF: Kylie Thigpen, Mars Hill Bible, Jr.

UT: Kayden Dunn, Brantley, Fr.

UT: Faith Stanfield, Mars Hill Bible, Sr.

DH: Reagan Tisdale, Millry, So.

DH: Madelyn Mitchell, Gaylesville, Sr.

HONORABLE MENTION

Pitcher: Megan Roe, Sweet Water, Fr.

Catcher: Madalyn Scott, Covenant Christian, So.; Nealy McManus, South Lamar, Fr.

Infield: Ashlee Gann, Covenant Christian, 8th; Hannah Henry, Mars Hill Bible, Jr.; Aidan Bellomy, Skyline, So.; Carol Anne Garmany, Coosa Christian, Sr.

Outfield: Jordan Campbell, Faith Christian, Jr.

Utility: Hannah Alsup, Lynn, Sr.

Designated hitter: Kora Myers, Sweet Water, Sr.; Sydney Courington, Coosa Christian, Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Kassidy Wilcox, Brantley

PITCHER OF THE YEAR: Riley Vaughn, Mars Hill Bible

HITTER OF THE YEAR: Kassidy Wilcox, Brantley

COACH OF THE YEAR: Matt Burgess, Mars Hill Bible

—matthew.speakman@decaturdaily.com or 256-340-2460. Twitter @DD_MSpeakman.

DecaturDaily.com
Get Unlimited Access
$3 for 3 Months
Subscribe Now

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.